Перш ніж приступати до складання кросворду необхідно подумати над тим, що повинно вийти в кінцевому підсумку. Щоб скласти кросворд, спочатку треба визначитися з деякими чинниками, від яких буде залежати багато чого. Зокрема, треба визначити, які в кросворді будуть використані слова: на різні теми або на якусь певну тему. Скласти кросворд на різні теми набагато простіше, ніж складати кросворд на якусь певну тему, тому що в багатьох темах буде досить мало слів. Складання кросворду на тему, в якій мало слів буде досить складним, а то і зовсім неможливим.
Після того, як визначені теми, зі слів яких буде складено кросворд, варто зайнятися сіткою, по якій буде складено кросворд. Спочатку треба намалювати сітку кросворду і перевірити її на помилки. Малювання сітки вимагає деяких навичок і від того, яка вона вийде, буде залежати багато чого. Скласти кросворд можна і без сітки, але таке складання буде набагато складнішим. Від того, яка буде зроблена сітка кросворду, буде залежати багато чого. Сітки бувають різні, з високою щільністю перетину слів і з низькою. Чим вище щільність перетину слів в кросворді, тим складніше скласти кросворд, але тим легше його буде розгадувати. Крім того, якщо кросворд буде складатися зі слів на певну тему, значить, при складанні кросворду буде використовуватися набагато менше слів, а значить і сітку треба робити з невисокою щільністю перетину слів, а інакше таку сітку не вийде заповнити тематичними словами. Чим більше слів буде використовуватися при складанні кросворду, і чим менша щільність сітки, тим легше буде скласти кросворд. Розміри кросворду теж мають значення. Чим більші розміри кросворду, тим складніше його скласти. Сітки кросворду бувають симетричні і несиметричні. У кросворді можуть використовуватися слова різної довжини, при цьому одночасно можуть бути слова з різною кількістю букв або лише певної довжини. Використання слів однієї певної довжини помітно скоротить кількість слів, які будуть використані при складанні кросворду.
Як зробити кросворд? І як оформити кросворд? Тепер слід подумати про те, як зробити кросворд і в чому він буде оформлений. Зручніше і найактуальніше зробити сканворд в програмі CorelDRAW. Ця програма надасть масу можливостей для оформлення кросворду. Крім CorelDRAW кросворди можна оформити і в інших програмах. Наприклад, зробити кросворд в Microsoft Word так само можна, все необхідне там є. Можна зробити кросворд і в деяких інших програмах, таких наприклад як Microsoft Excel, однак це буде не так зручно, як в CorelDRAW або в Microsoft Word. Вибравши програму, зробимо в ній сітку кросворду. Виготовлення сітки в будь-якій з програм так само потребують певних навичок і вміння працювати в цій програмі. Малюємо в програмі сітку, форматуємо її, розмічаємо початки слів по горизонталі і по вертикалі, відзначаючи їх числами. Це буде готовий шаблон сітки кросворду.
Коли все готово, можна приступити до складання кросворду - заповнення готової сітки словами. До кросворду можна додати і кілька фотографій в якості визначень до використовуваних в кросворді слів, що додасть кросворду якусь своєрідність. Далі прописуємо до цих слів визначення по горизонталі і по вертикалі і оформляємо відповіді на кросворд. На кінцевому етапі перевіряємо все на помилки, і можна вважати, кросворд готовий повністю.
Чим більше слів є в арсеналі, тим легше скласти кросворд або сканворд. Чим більше і цікавіших є визначень до слів в арсеналі кросвордиста, тим цікавішим вийде кросворд при його розгадуванні, і тим легше і швидше його буде складати. Час, витрачений на складання і оформлення сканворду, буде залежати від багатьох факторів, основним з яких будуть навички та вміння кросвордиста.